Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate:
 

Hipertenzija i trudnoća?


 S obzirom na to da se sve veći broj žena odlučuje za trudnoću u tridesetim i četrdesetim godinama života, a hipertenzija (povišen krvni pritisak) je češća u poznijim godinama ovo stanje se sve češće javlja kod trudnica.
Tu se radi o visokorizičnoj trudnoći, dakle mora biti praćena češćim pregledima ginekologa, a on bi trebalo  da sarađuje i sa internistom, koji brine o Vašoj hipertenziji, kako bi krvni pritisak ostao pod kontrolom, što je uslov da i Vi i beba trudnoću dobro podnesete i da se preveniraju komplikacije po majku: preeklampsija i eklampsija, takođe i opasnosti koje prijete plodu.
Simptomi koji se javljaju zavise od stadijuma i težine oboljenja. Osnovni simptomi su: hipertenzija (povišen krvni pritisak), proteinurija (izlučivanje bjelančevina urinom) i edemi (otoci).
Hipertenzija u trudnoći predstavlja jednu od najčešćih komplikacija trudnoće i stalnu opasnost i za majku i za plod. Oštećenje majke i ploda bolešću zavise ne samo od težine patološkog procesa, nego i od njegovog trajanja. Smanjeno je prenošenje kiseonika i hranjivih materija iz krvotoka majke u krvotok ploda. Plod pati od hronične hipoksije (nedostatak kiseonika koji dugo traje) i pothranjenosti. Posljedica toga je spontani pobačaj, prijevremeni pobačaj i zastoj u rastu ploda. Kao najteža komplikacija može nastati i intrauterina smrt ploda.    
Shvatile ste i opet ćemo napomenuti da je povišen krvni pritisak u trudnoći veoma opasan i po majku i po plod, te je neophodna redovna rutinska kontrola istog!
Krvni pritisak od 140/90 mm Hg već se smatra povišenim! Mjerite – kontrolišite i čuvajte se!
Ukoliko primijetite da je povišen HITNO se javite u bolnicu!
Vaš ginekolog će vas pregledati klinički i ultrazvučno, te će  preduzeti odgovarajuće mjere!